Hollanda Türkmenleri Kerkük’ün Kurtuluşunu kutladı

Hollanda Türkmenleri Kerkük’ün Kurtuluşunu kutladı
Reklam

Türkmen Haşdi Şabi’nın, Kerkük’ten PKK ve peşmerge çetelerinin göndermesi ve Kerkük’ü teröristlerden kurtarması dolayısı ile Hollanda’da yaşayan Irak Türkmenleri Rotterdam’da şenlik düzenledi.

Hollanda’da gerçekleşen “Kerkük’ün Kurtuluş Şöleni”ne, Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği başkanı Ilhan Aşkın, Hollanda Beşktaş Futbol Kulübü başkanı Kibar Hira, Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı gazeteci Eşref Kerküklü ve Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Halkla Ilişkiler başkanı Çetin Çelik katıldı.

Şölende hazır bulunan seçkin medya mensuplarına açıklama yapan, Hollanda Irak Türkmen Diasporası kurucularından Doçent Halil Otrakçı, “kurtuluşu bekliyen ikinci Türkmen şehri Erbil’dir,” dedi.

‘SIRA ERBIL DE’

Otrakçı açıklamasının devamında, “bugün böyle bir şölende bir araya gelmemizin nedeni, bilindiği gibi geçtiğimiz ay çoğunluğu Türkmenlerden oluşan Haşdi Şabi’nın ve Irak ordusunun Kerkük’ü kurtarması dolayısı ile böyle bir şenlik düzenleneyi uygun gördük. Burdan sonraki büyük zafer Türkmen kenti Erbil olacaktır ve Erbil’in kurtuluşundan sonra Türkmen devletinin kurulması için çalışacağız. Ayrıca, biz Hollanda Irak Türkmen Dasiporası olarak, kadın kollarımız ve gençlik kollarımızla birlikte bu tür etkinlikler vastası ile Hollanda’da yaşayan Irak Türkmenlerini bir araya getireceğiz, kendimiz için değil gelecek neslin biribirini tanıması Şehitlerini bilmesi için bunu yapacağız,” açıklamalarında bulundu.

‘TÜRKMENLERiN SEViNCiNE ŞAHiT OLDUK’

Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği başkanı Ilhan Aşkın, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkmeneli’nde gerçekleşen zaferlerin sevincini Avrupa’da gördük, şahit olduk. Bu tür zafer şenliklerinde bulunmak ve Türkmen kardeşlerimizin sevincini paylaşmak bizi fazlasıyla memnun etmiştir” şeklinde konuştu.

‘HAŞDi ŞABi GURURMUZDUR’

Kerkük kurtuluşu şöleninde hazır bulunan Türkmeneli’nin cesur gazetecilerinden Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, yaptığı açıklamada, “15 yıldır başta Kerkük olmak üzere Türkmeneli’nin pek çok bölgesinde kanlı bir şekilde varlığını sürdüren ve her geçen gün Türkmenler için tehlike arz eden peşmerge çetelerini ve terör örgütü PKK’yi ağır yenilgiye uğratarak püskürten Haşdi Şabi bizim için ancak gurur kaynağıdır. Haşdi Şabi, Türkmenlerin silahlı gücü olmasının yanında aynı zamanda Türkmenlerin kırılmış cesaretlerini yeniden onare edendir ve elbette, peşmerge çeteleri ve terör örgütü PKK’ile savaş halindedir. Haşdi Şabi’yi eleştirenler, Haşdi Şabi’ye olumsuz bakanlar bilsin ki; PKK terör örgütünü desteklemektedir,” diye konuştu.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde, Kerkük’ün kurtuluşu dolayısı ile şölen organize eden Hollanda Irak Türkmen Diasporası yönetimi şu isimlerden oluştuğu bildirildi.

Hollanda Irak Türkmen Diasporası;

Doçent Halil Otrakçı

Neşet Ahmet

Dr Asğar Beyatlı

Ethem Yunus

Ali Türkmen

Sinan Kasap

Hollanda Irak Türkmen Diasporası Kadın Kolları;

Mehide Semin

Basına yapılan açıklamanın görüntülari:

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.