Irak’ta Ayaklanma Uyarısı

08.02.2019
A+
A-
Irak’ta Ayaklanma Uyarısı
Reklam

Irak’ta grupların ve halkın ABD’ye karşı ayaklanmaya kalkışabileceği konusunda uyarı yapılıyor.

ABD Başkanı Trump’ın, Irak’taki Aynü’l Esed Üssü üzerinden Irak’ı izlemek istediğinden söz etmesi Amerika’nın Irak’ta gücünü yeniden artırmak istediği iddialarını güçlendirdi. Trump’un sözleri, Irak’ta Şii grupların tepkisini çekti ve ABD ile Irak arasındaki anlaşmanın sonlanması ve askerlerin ülkeden çıkarılması için karar aldırmaya çalışmaları gündeme geldi. Şii liderler, Irak topraklarını kastederek “Irak, Suudi Arabistan veya başka ülkelere karşı saldırı yeri olamaz. Anayasaya ters” açıklamalarını yaptılar.

Meclisin grublarından lider Ammar el-Hekim de İran’ı savundu, “Topraklarımızın intikam için kullanılması ulusal çıkarımızı hedef almaktır.” açıklaması yaptı. İran’daki Şii Ehlilhak Hareketi lideri Kays el-Hazeli de “ABD’ye karşı koymaya hazırız, ABD askerlerini bir günde ülkemizden çıkarabiliriz.” dedi.

Irak’ta Şiilerin en büyük kanadı Ayetullah Ali es-Sistani ise Trump’ın açıklamalarına, “Bizim üzerimizden başka ülkelere zarar veremezler” yanıtı verdi.

Irak’ta Çatışma Uyarısı

Irak Güvenlik uzmanı Dr. Emir es-Saadi, “ABD güçlerini ülkeden çıkarmak için yasa beklemeye gerek yok zaten aramızda güvenlik anlaşması var” dedi.

ABD’nin bu bölgede çıkarı olduğuna dikkat çekti ve bunun için Abdulmehdi’ye baskı yapılmasının gerektiğini söyledi.

Trump’ın Aynü’l Esed Askeri Üssü’ne ziyareti bu anlaşmayı ihlal ettiğini anlamına gelir dedi. Munaf Musevi ise “ABD’nin DEAŞ saldırıları sonrası Irak’ın çağrısıyla ülkeye geldiğini hatırlatarak, diplomatik yollarla durum çözülür” dedi. Saadi, ise “ABD askerlerini ülkeden çıkarmak için yasa çıkaracağız” dedi. Irak Strateji Uzmanı Sabah Zengene durumu “provokasyon” olarak değerlendirdi ve ABD’nin gündemde kalma oyunu dedi.

Diğer bir Milletvekili Hasan Hilati de ABD’nin Irak’ta kalmasına izin vermeyeceklerini belirtti anlaşmada Askeri Üs inşaa etme hakları yok dedi.

Iraklı hukuk uzmanı Tarık Harp ise

“Güvenlik anlaşmasının hukuken 2011 yılında bittiğini” belirtti.

DAEŞ sebebiyle Irak’a destek için gelen 5000 Amerikan askeri halen Irak’ta bulunuyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.