Mofak Salman’nın sorusu toplantıya damga vurdu

05.03.2017
A+
A-
Mofak Salman’nın sorusu toplantıya damga vurdu
Reklam

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenlediği basın toplantısında, bu ülkedeki temaslarını değerlendirirken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Almanya’da yapacağı toplantıların engellenme girişiminin hoş bir tavır olmadığını belirterek, “Ama ondan daha üzücüsü, Almanya’nın AB’den Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un Twitter’dan attığı, ‘Bu kadar basit olabilir, gazeteciler Türkiye’de özgür çalışsın, Türk siyasetçiler de Almanya’da sahne alsın.’ Eğer hakikaten bu sebeple bakanlarımıza izinler verilmiyorsa, bu utanç verici bir şeydir.” dedi.

 

 

CHP’nin kampanya reklamı

Başbakan Yardımcısı Türkeş, İngiltere’deki tanınmış bir hazır gıda ve kafe zincirinin reklamına dikkati çekerek, Cumhuriyet Halk Partisinin referanduma ilişkin kampanyasında bu kafenin reklamından ilham aldığını söyledi.

Zincirin kağıt torbasının üzerinde yer alan reklamını gazetecilere gösteren Türkeş, “CHP evet-hayır kampanyasında çok güzel bir hazırlık yapmış, ben de çok memnun olmuştum. Burada biraz espri olduğu için söylüyorum, reklamın orijinali buradaki bir yiyecek firmasının ve daha da ilginci reklamın orijinalinde ampül var. Bilgi olarak söylüyorum sadece. Ampullü bir reklamdan ilham almışlar kendi kampanyalarında.” diye konuştu.

“Kabul edilecek bir yaklaşım değil”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Almanya’da yapacağı toplantıların engellenme girişimini de değerlendiren Türkeş, halk oylaması ile ilgili Türkiye’de olduğu gibi Türkiye’nin dışında Türk seçmenlerin olduğu her yerde, siyasetçilerin, hükümet yetkililerinin, devlet yetkililerinin gidip özgürce çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı.

Türkeş, basın toplantısı öncesi, Londra Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya geldi

Bakan Türkeş, STK temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Irak Türkmenleri adına sorular soran Mofak Salman toplantıya damgasını vurdu. Salman, “ABD ve Ab terörist PKK ve YPG’ye silah ve maddi destek vererek bölgede teröristleri güçlendiriyor ve Türkiye’ye musallat ediyor. Biz, Irak Türkmenleri olarak Türkiye’den maddi destek istemiyoruz bize sadece silah ve muhimat desteği versinler yeter. Biz hem PKK’yi hem YPG’yi bitiririz ve kendi guvenliğimizi sağlarız,” dedi.

 

 

Bir gazetecinin, eski MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın konuştuğu kürsünün dinleyiciler arasındaki bir kişi tarafından devrilmesi ile ilgili sorusu üzerine Türkeş, olayın detaylarını bilmediğini kaydederek, “Ölçüsü ve şiddeti ne olursa olsun, siyaset yapan insanların siyasetlerini özgürce yapmaları gerekir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca, eski Irak Türkmen Cephesi Londra temsilcisi Sündüs Abbas, bakan Türkeş’e Irak’ta Sünni ve Şii Türkmenler var ve bunlar biri birinden ayrılmış durumda” gibi mezhepçi bir soru yöneltiği gelen belgelere yansıdı.

Avrupa Türkmen Gazetesi / ÖZEL

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. N kerküklü dedi ki:

    Sağol başkan Mofak Salman başarılar dileriz Türk ve TÜRKMEN milleti adına …….