Parlamentoda Başkan Yardımcılığı Yarışı

08.02.2019
A+
A-
Parlamentoda Başkan Yardımcılığı Yarışı
Reklam

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi parlamentosu, 18 Şubat’ta toplanıyor. Bu toplantıda ilk olarak başkanların ve başkan yardımcılarının seçilmesi bekleniyor. İşte bu toplantıda, Irak Türkmen Cephesi’nin Erbil Milletvekili Aydın Maruf, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamento Başkan Yardımcılığı görevine talip olduklarını ifade etti.

Aynı zamanda Erbil Milletvekili Maruf, siyasi çevrelerde de bu görevin Türkmenlere verilmesi konusunda çok sayıda tartışmanın yer aldığını hatırlattı. Ancak bu göreve her durumda talip olduklarını da sözlerine ekledi. Öte yandan başkan yardımcılığı görevi her ne kadar önemli olsa dahi, Türkmenlerin parlamentoda da yer alması ve en azından bir bakanlığın kendilerine verilmesi gerektiğini söyledi.

Talepler Mutlaka Karşılanmalı

Milletvekili Maruf, taleplerinin mutlak suretle karşılanması gerektiğini söyledi. Şayet talepleri karşılanmazsa tepkilerini net bir şekilde ortaya koyacaklarını da ifade etti. Bunların yanı sıra, Kürdistan Demokrat Partisi ya da kısa adıyla KDP milletvekillerinden olan Erşed Hüseyin, parlamento başkan yardımcılığı görevinin ya Türkmenlere ya da Hıristiyanlara verilmesi gerektiğini sonuna kadar desteklediğini ifade etti.

Aynı zamanda KDP milletvekili Erşed Hüseyin, parlamentoda gerekli olan seçimler gerçekleştirildikten sonra uzun zamandır gündemde olmayan bölgesel başkanlık hususunu da bir defa daha gündeme getireceklerini ifade etti. Bir diğer parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği milletvekili Lokman Verdi ise, başkanlığın KYB’ye, birinci başkan yardımcılığının ise KDP’ye verileceğini ifade ederken, ikinci başkan yardımcılığını Türkmenler ya da Hıristiyanların almasının tartışıldığını ifade etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.