Türk Kızılayı’ndan Yahyava Kampı’na 85 Yeni Çadır

05.02.2019
A+
A-
Türk Kızılayı’ndan Yahyava Kampı’na 85 Yeni Çadır
Reklam

Irak’ın Kerkük kentinde göçmenlerin kaldığı Yahyava Kampı’na Türk Kızılayı, yeni çadır yardımında bulundu. Irak İnsani Yardım Delegasyonu Başkanı olan Utku Akbaş, konuyla ilgili açıklama yaptı. Başkan, Kerkük’teki Yahyava Kampı’da yaşayan göçmenler için 85 yeni çadır desteğinde bulunduklarını söyledi.

Beş sene önce kurulan Yahyava Kampı’nda yapılan incelemelere sonucunda çok sayıda çadırda tahribat ve yırtılmalar olduğunu tespit ettiklerini belirten Utku Akbaş, soğuk ve zorlu kış ayları ile sıcak yaz şartlarından dolayı çadırların yıprandığını ifade etti. Yenilenmesi gereken çadırlar için göçmenlere destek olduklarını belirtti.

Türk Kızılayı Çadırları İki Hafta İçinde Kuracak

Getirilen 85 yeni çadır kamp idaresine teslim edildi. Akbaş, kampa sundukları bu yeni çadırların 15.5 metrekarelik bir alana sahip olduğunu ifade etti. Bu çadırların kurulmasında göçmenlere yardımcı da olduklarını belirten Akbaş, iki hafta içinde buradaki çalışmanın tamamlanacağını dile getirdi.

Türk Kızılayı’nın senelerdir göçmenlere destek olduğunu ve yardımına koştuğuna dikkat çeken Yahyava Kampı’nın Müdürü Şuayib Kasapoğlu da 2014 yılında kurulan kampın kurulduğu günden bu yana hep Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Kızılayı’na minnettar olduklarını belirtti.

Kasapoğlu yaptığı açıklamada yalnızca çadır desteği değil birçok konuda Türk Kızılayı tarafından destek ve yardım aldıklarını vurgulayarak, giyim, gıda ve temel ihtiyaçlar konusunda Türk Kızılayı’nın desteğini hep gördüklerini ifade etti.

Yahyava Kampı’nda yaşayan Telaferli göçmen Ammar Selim de Kış boyunca yağış ve fırtınadan çok sayıda çadırda hasar olduğunu belirterek Türk Kızılayı’nın çadır desteği için “Bizi bir kez daha kurtardılar.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.