YPG’nin Petrol Hattı

08.02.2019
A+
A-
YPG’nin Petrol Hattı
Reklam

Türkiye’nin müdahale için gün saydığı Suriye’nin kuzeydoğusundan harekatı hızlandırabilecek bir haber geldi. Habere göre YPG ve Esed rejimi bölgedeki petrolü paylaşıyor ve terör örgütü YPG bu sayede çok daha hızlı bir şekilde gelir elde ediyor.

YPG ve Esed İşbirliği

Bölgeden gelen habere göre terör örgütü PKK’nın uzantısı olan YPG, hakimiyeti altında olan Şuheyl beldesinden, Fırat Nehri’nin altından geçecek ve diğer ucu Esed rejiminin depolarına ulaşan bir boru hattı inşa etti. Bu boru hattı ile YPG elindeki petrolü Esed rejimine vererek onu yasal yollardan sattırıyor. Terör örgütü YPG bu boru hattı vasıtası ile en büyük gelir kaynağını yaratıyor. Esed rejimine bağlı şirketler daha önce de YPG’den aldığı petrolü teknelerle Fırat Nehri’nden geçiriyordu. ABD’nin koruması altında olan YPG, Suriye’de bulunan petrol kaynaklarının %70’ini işgal ediyor.

YPG ve Esed rejimi, Haseke şehrinin petrol kaynakları konusunda da ortak çalışıyor. Haseke’de bulunan 9 petrol sahasının işletmesi YPG ve Esed rejimi tarafından ortak bir şekilde yapılıyor. YPG 2017 ise Rümeylan’da bulunan Petrol üretimi Dairesi’nin kontrolünü Esed rejimine bırakmış ve gelirlerin paylaştırılması konusunda bir anlaşmaya gitmişlerdi.

Anlaşmaya göre tüm giderleri Esed rejimi karşılıyor ve petrolün gelirinin %65’ini alıyor. YPG ise gelirin %20’sini alarak geri kalan payı da sahayı korumakla görevli yerel güçlere dağıtıyor. YPG ve Esed rejimi Temmuz 2018’de Deyrizor’da bulunan petrol yatakları için görüşmüş ve gerekli incelemeleri de Esed rejimi adına bir Rus heyet yapmıştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.